Živly znamení a nebeských těles

Eliska Landovska Astrologie Praha 2 tel. 604479804
Znamení jsou v astrologickém zodiaku tradičně rozdělena do trojic znamení stejného živlu:
 • Ohně - pod vládou Marsu
 • Země - pod vládou Venuše, Merkura a Saturna
 • Vzduchu - ovládaná Merkurem, Venuší a Uranem
 • Vody - vládne jim Luna, Neptun a Pluto

Ohnivá znamení jsou Beran, Lev a Střelec;
zemská znamení čítají Býka, Pannu a Kozoroha;
vzdušní jsou Blíženci, Váhy a Vodnář;
vodní Rak, Štír a Ryby.
V těchto trojicích je vždy jedno znamení kardinální (řídící), druhé pevné a třetí pohyblivé; v předešlém odstavci jsou řídící vyznačena kurzívou). Jsou tedy čtyři znamení kardinální, čtyři pevná a čtyři pohyblivá. Znamení v příslušné čtveřici sdílejí stejnou modalitu.
Každé znamení má tři dekany po 10 stupních, v nichž v prvních základní vlastnosti znamení gradují a ve dvou dalších přejímají druhotný charakter dvou následujících znamení stejného živlu
Například natální Slunce v prvních deseti stupních Raka znamená řešení základních atributů tohoto znamení - důraz na kořeny, tradice, rodinu, vlast, emoční hloubku. Slunce ve stejném znamení, avšak v dalších deseti stupních dává zrozenci některé výzvy následujícího vodního znamení v posloupnosti Zodiaku, tj. domény Štíra. Na posledních deseti stupních se zase otvírají obzory posledního vodního znamení z trojice, tedy Ryb. Poloha ve znamení je takto důležitá pro všechny astrologické "planety", včetně minorů, stálic i abstraktních bodů, jako je např. Vertex, Lilith nebo Fortuna a vždy je třeba k ní přihlížet.
Triplicita - tři čtveřice znamení - jsou také nazývána modalitou (kardinální, pevné, pohyblivé); navíc je zcela podstatnou součástí živlu jeho polarita. Kladná, jang jsou ohnivá a vzdušná znamení, záporná, jin (receptvni) jsou zemská a vodní znamení. Také polarita je zásadní pro případné vztahy mezi planetami - viz aspekty.
Astrologický zvěrokruh (také zodiak, zvířetník) obsahuje čtyři kvadranty odpovídající čtyřem ročním obdobím. *) Každý kvadrant zahrnuje tři znamení rozdílných živlů. Živel, který v trojici znamení příslušného kvadrantu chybí, představuje vnitřní živel celého kvadrantu, který platí pro všechna tři jeho znamení.
Vnitřní živel kvadrantu je také shodný s živlem prvního znamení následujícího kvadrantu a rovněž tak posledního znamení předchozího kvadrantu. Vnitřní živel se u planet či bodů v příslušném znamení projevuje tehdy, postrádá-li určitý horoskop (např. radix - horoskop zrození) zcela nebo téměř některý z živlů - žádná z planet není v určitém živlu, například jsou všechny planety nakupené v jednom kvadrantu ( někdy i v jednom nebo dvou domech).

 • Jarní kvadrant
 • Znamení: Beran, Býk, Blíženci.
  Vnitřní živel je voda.

 • Letní kvadrant
 • Znamení: Rak, Lev, Panna
  Vnitřní živel je vzduch.

 • Podzimní kvadrant
 • Znamení: Váhy, Štír, Střelec
  Vnitřní živel je země.

 • Zimní kvadrant
 • Znamení: Kozoroh, Vodnář, Ryby
  Vnitřní živel je oheň.

Astrologie Praha Hvězda Obr. 1 Zvěrokruh

Jarní kvadrant pokrývá všeobecně pojmy, letní kvadrant potom činy a práci, podzimní kvadrant je ve znamení věcí a poslednímu zimnímu kvadrantu patří události a symboly.
Jiné skupiny po sobě následujících znamení přinášejí také další význam:
trojice znamení Beran - Býk - Blíženci představuje při dělení na tři skupiny duševní část zvířetníku,
pětice znamení Rak - Lev - Panna - Váhy - Štír představuje sektor fyzický,
čtveřice Střelec - Kozoroh - Vodnář - Ryby představuje spirituální, odosobněný sektor.
 

Nejnovější příspěvky blogu